Hyvinkää Storm perustaa U22-joukkueen

Hyvinkää Storm perustaa tulevalle pelikaudelle 21-22 joukkueen alle 22-vuotiaille pelaajille. Joukkue tullaan ilmoittamaan U22 alemmalle sarjatasolle.

Joukkueen runko on pitkälti jo kasassa, mutta vielä mahtuu mukaan pelaajia kaikille pelipaikoille.

Joukkueeseen haetaan ensisijaisesti vuosien 1999 – 2003 välillä syntyneitä pelaajia.

Joukkue tulee toimimaan tiiviissä yhteistoiminnassa seuran miesjoukkueiden kanssa (Storm edustus / divari ja Storm Team)

Seuran toiminnanjohtaja Jussi Viuhko kommentoi perustettavaa joukkuetta seuraavasti:
”Seuraamme otettiin ulkopuolelta yhteyttä ja tiedusteltiin mahdollisuutta perustaa Stormin alle kokonaan uusi joukkue nuoremmille pelaajille. Kuten aiemmissakin vastaavissa yhteydenotoissa, olimme kiinnostuneita kuulemaan millaisen kuvion kanssa seuraan oltaisiin tulossa sisälle ja miten mahdollinen joukkue palvelisi seuramme muita tavoitteita. Käytyjen keskustelujen perusteella tulimme siihen johtopäätökseen, että tämä kortti meidän kannattaa katsoa ja onnistuessaan pitkällä aikavälillä palvelee seuramme muita tavoitteita. Joukkueelle perusrunko ja toimihenkilöt ovat jo olemassa.

Käytyjen keskustelujen perusteella tulimme siihen tulokseen, että järkevin sarjaporras tässä vaiheessa uudelle perustettavalle joukkueelle olisi U22 alin sarjataso, sillä ikänsä puolesta tuossa sarjassa pelaamiseen oikeutettuja pelaajia meiltä seurasta löytyy jonkin verran jo valmiiksi. Mitään liian kunnianhimoisia tai korkealentoisia urheilullisia tavotteita ei tässä vaiheessa kannata joukkueelle asettaa, vaan pääasia on, että saadaan homma rullaamaan ja nuorille pelaajille paikka pelata”

Tiedustelut:

Jussi Viuhko

p. 0407516067 (whatsapp / sms / tel.)

hyvinkaastorm@gmail.com

Toiminnanjohtaja / Hyvinkää Storm