Ei ladylätkää tulevalla kaudella…

5 vuotta kopissa soi ”Myrskyn jälkeen”

20.5.2018 pelattiin ensimmäinen Storm naisten ottelu Kisakalliossa HaKi ladyja vastaan. Tällä hetkellä Storm naisten viimeinen ottelu pelattiin 2.4.2023 K-Puumia vastaan Hyvinkäällä.

Joukkueen tämän hetkiseen lopettamiseen ei liity mitään draamaa ja toiveissa on vielä pelata Stormin paidassa naisten jääkiekkoa. Joukkueen rungosta lähti 7 pelaajaa Riihimäelle perustaen sinne sarjaa pelaavan joukkueen. Näin ollen Storm naisten joukkueen runko jäi valitettavan pieneksi, jotta olisi mielekästä osallistua sarjaan joukkueena.

Koska Hyvinkäälle jääneellä porukalla on kuitenkin halu vielä pelata kiekkoa, alkoi keskustelu Hyvinkääläisen Flamesin kanssa, jotta halukkaille löytyisi pelipaikka Hyvinkäältä.

Tällä hetkellä jokainen halukas jatkaja pääsee edelleen pelaamaan rakastamaansa lajia, paidan logo ja väri hieman vain vaihtuu.

Seuran toiminnanjohtaja Jussi Viuhko kommentoi tapahtunutta seuraavalla tavalla: ”Sinällään harmillista, että Stormin joukkuekatraasta ensi kaudella naisten kiekkojoukkue puuttuu, koska tämä mahdollisti aiemmin osalle seuran jäsenistä kahden lajin harrastamisen saman logon alla, mutta realiteetit on syytä tunnustaa. Pelaajia näiden erinäisten käänteiden takia olisi ollut liian vähän ja sarjaan lähtemisestä olisi joukkueeseen jääneelle ryhmälle tullut vähän turhan arvokasta kituuttamista. Hyvinkääläisen naiskiekkoilun kannalta tämä voi olla hyväkin käänne, sillä nyt naapurijoukkue Flames saa vahvistukseksi hyvän katraan kokeneita naiskiekkoilijoita ja toisaalta Flamesissa on jo valmiina pelaajapolku ja laaja harrastajapohja useamman tasoryhmän joukkueiden perustamiseksi naisten alempiin sarjoihin”

Joten näihin tunnelmiin, emme sano hyvästi vaan sanomme: Hallilla nähdään!